Saturday, June 7, 2008

Dragan Dautovski - Razboj [2008] (Traditional Macedonian Music)


I posted Dragan Dautovski Quartet's "The Path To The Sun" earlier on my blog, with some additional information about the music and instruments they play. Once more, here is their newest album (don't know if it is released officially yet), but it is the final version of the album, after longer period of recording. The quartet is now a quintet, the album is recored in the season 2006/2007, and I hope You'll like it.

The Band:

Dragan Dautovski - tambura, five strings tambura (7), gajda [bagpipe] (6, 8)
Aleksandra Popovska - vocal(s)
Bajsa Arifovska - kaval, tambura (1, 5, 6, 7, 8, 11), gajda (1, 12)
Marjan Jankoski - kaval, gajda (2, 4, 11)
Ratko Dautovski - tapan

Track Listings:

01 - Veligdensko (Instrumental)
02 - Doce, Doce (Instrumental)
03 - Mace Macke (Traditional Song)
04 - Dracevsko Zensko Oro (Instrumental)
05 - Dafino Mome (Traditional Song)
06 - Nevstinsko (Instrumental)
07 - Kucka Liljana (Traditional Song)
08 - Kumanovka (Instrumental)
09 - Splet (Instrumental)
10 - More Rasti, Rasti (Traditional Song)
11 - Gajdarsko (Instrumental)
12 - Sitna Lisa (Instrumental)
13 - Zableala Kalesh Ovca (Traditional Song)
14 - Jasna Mesecina (Traditional Song)

Total Playing Time: 00:49:15

Download Dragan Dautovski - Razboj @320 Kbps


Artwork Included.
Password in Comments.
Enjoy great Macedonian music!

8 comments:

Virshla said...

Password:

virshlarock.blogspot.com

Enjoy! :)

фигменто said...

бравос бе мартине - одвај го чекав да излезит ова чудо. браво

Virshla said...

Очекувам и твои впечатоци од албумот.

:)

Anonymous said...

me razocara albumov iskreno

jas ne sakam ova

na Patot Na Sonceto imase i spoevi razni,ponapreden album mu e toj

a ova,cisto folk

Arheoblog said...

Благодарам за албумот, мене ми се допадна. За сите кои почитуваат оваков тип на изведба на 28.06 во 21:00 на Сцена-Амфитеатар на кеј на Вардар ќе има Меѓународен студентски фолклорен фестивал.

Поздрав :)

Археоблог

Virshla said...

Секако дека се разликува од она што го направија на Патот на Сонцето, најмногу поради недостигот од оригинални авторски звуци. Меѓутоа, на самиот омот на албумот си е наведено дека се работи за традиционална Македонска музика, а доброто е што (покрај тоа што изведбата е прекрасна), се изведени малку подзаборавени песни, или песни за кои не сме ни знаеле дека постојат. Мене ми се допаѓа албумот и по ова прашање се сложувам со Археологот. :)

фигмент said...

Незнам супер е се изведбата, ама мислам дека е доста од ковари на стари песни. И патот на сонцето ги има ама звучат искрено многу пдобро. Ја се сложувам со оваа твоја реченица

„Секако дека се разликува од она што го направија на Патот на Сонцето, најмногу поради недостигот од оригинални авторски звуци.“

Како и да е мислам дека такви музичари треба навистина да работат многу повеќе од тоа што го направиле. Сведочи сме на бендови кои имаат по десетици албуми и каде многу од нив се лоши или подбро речено им недостига тоа вистинското,но сметам дека вакви уметници треба да се поактивни на сцената.

ratko said...

malo objasnuvanje posto gleam deka ima nedorazbiranje:)
vaka:
1.ova cd RAZBOJ nema vrska so Dragan Dautovski Quartet....proverete na cd(to)...nigde ne pisuva D.D Quartet!
ova e eden proekt sto se snimase za edna producentska kukja od Ceska koja izdava tradicionalna muzika od cel svet...pa posto imase golem interes...se pojavi i na nasiot pazar iako ne bese planirano.
2.Virshla drugar...Dragan Dautovski Quartet....ostanuva Quartet...Quintet ne...barem ne zasega!
3.naslednikot na "the Path of the sun" ili novoto cd na DRAGAN DAUTOVSKI QUARTET se sprema....zdravje negde naesen ke bide.

ete toa e u kratki crti...ako nekoj saka da prasa nesto...slobodno pukajte:)

pozdrav do site

ratko